Jak zwiększyć zdolność kredytową
Jak w prosty sposób zwiększyć swoją zdolność kredytową? Doradcy kredytowi z Metrohouse przypominają o kilku podstawowych zasadach.
2016-01-13, 13:04

Już w grudniu ubiegłego roku po informacji o wprowadzeniu podatku bankowego pierwsze banki zdecydowały o podwyższeniu marż kredytów hipotecznych. Dotychczas dość przystępny sposób pozyskiwania finansowania staje się coraz droższy, ale i trudniej dostępny. Warto więc sprawdzić, jak zwiększyć swoją zdolność kredytową, by uzyskać kredyt w takiej wysokości, o jaką będziemy wnioskować.

Zrezygnuj z kart kredytowych

Karty debetowe i kredytowe są w portfelach milionów Polaków. Warto jednak wiedzieć, że wysokie oprocentowanie kredytu na karcie skutkuje znaczącym zmniejszeniem zdolności kredytowej. Jeżeli właścicielami takich kart są obie osoby starające się o kredyt, może to nawet pokrzyżować plany związane z zakupem mieszkania. Warto dokładnie przemyśleć pokusę korzystania z debetu. To znacznie poprawi naszą sytuację na rynku kredytów.

 Spłać małe kredyty ratalne

Na zdolność kredytową wpływają wszelkie zobowiązania kredytowe, nawet gdy jest to „tylko” kredyt gotówkowy na zakup telewizora, czy pożyczka na wakacyjny wyjazd. Nawet najmniejsza pożyczka/kredyt mogą skutkować obniżeniem zdolności kredytowej. Jeśli z tytułu takich kredytów płacisz miesięcznie kilkaset złotych rat, może to skutkować obniżeniem zdolności o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli balansujesz na granicy zdolności kredytowej, warto pozbyć się tego balastu.

 Konsolidacja zobowiązań gotówkowych, gdy spłata jest niemożliwa

W sytuacji, kiedy nie posiadasz odpowiednich środków na jednorazową spłatę drobnych zobowiązań kredytowych, pomyśl o ich konsolidacji. To dobre rozwiązanie, aby obniżyć wartość comiesięcznych rat i wykazać się przed bankiem większą wiarygodnością kredytową. Rynek oferuje wiele możliwości dokonania konsolidacji. Wydłużając czas spłaty kredytu i uzyskując korzystniejsze warunki spłaty możesz znacząco zwiększyć swoją zdolność kredytową.

 Znajdź kogoś, kto może wziąć kredyt razem z tobą

Nie zawsze twoje miesięczne dochody będą podstawą do udzielenia pozytywnej decyzji o kredycie. Dlatego warto zastanowić się nad znalezieniem osoby, która wraz z tobą zaciągnie zobowiązanie. Nie zawsze musi to być partner lub współmałżonek, ale np. rodzice (o ile ich wiek na to pozwala). Wasze wspólne dochody będą wyższe, przez co będzie można liczyć na wyższą zdolność kredytową.

 Wybierz raty równe

Raty równe kredytu są na początku jego spłaty znacznie niższe niż raty malejące. Comiesięczna niższa rata kredytu powoduje, że Twoje zobowiązania kredytowe mogą być o kilkaset złotych mniejsze.

 Wydłuż okres kredytowania

Jeżeli wiek kredytobiorcy na to pozwala warto wnioskować o możliwie długi okres spłaty kredytu. Dzięki temu można także zmniejszyć comiesięczne obciążenia kredytowe, a co za tym idzie poprawić wyliczoną przez bank zdolność.

 Zmień pracę

Najlepszym patentem na poprawę swojej zdolności jest znalezienie lepiej płatnej pracy! Należy jednak pamiętać, że zaraz po zmianie pracy bank może odmówić udzielenia kredytu. Karencja wynosi zwykle minimum 3 miesiące. Prowadząc działalność gospodarczą o kredyt możesz się starać zazwyczaj nie wcześniej niż po 12 miesiącach od założenia firmy.

KONTAKT / AUTOR
Marcin Jańczuk
Metrohouse
668 820 616
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.