Ceny działek letniskowych
Jak zwykle długi majowy weekend staje się sygnałem do zainteresowania się rynkiem działek letniskowych. Nie inaczej jest i w tym roku.
2016-04-29, 12:21

W ostatnich latach wzrasta liczba zapytań o działki letniskowe. Polacy coraz chętniej spędzają czas za miastem na terenach przyjaznych krajobrazowo, z dala od miejskiego zgiełku. – Zwykle klienci poszukując działek pod miastem wymieniają te same preferencje: działka ma być nie większa niż 1000 m kw., ze stosunkowo szybkim dojazdem z miejsca zamieszkania, a jej położenie ma dawać możliwości aktywnego wypoczynku. Preferowane są więc działki w pobliżu jezior, rzek, chętnie blisko znanych turystycznie miejscowości, mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Ile kosztują działki letniskowe?

Serwis Gratka.pl na zlecenie Metrohouse przeprowadził analizę cen ofertowych działek rekreacyjnych w poszczególnych województwach. Przedmiotem badania były działki o powierzchni 500-1000 m kw. Najwyższe ceny ofertowe takich nieruchomości występują w województwie podkarpackim (177 zł za m kw.) i kujawsko-pomorskim (166 zł), drogo też jest na Śląsku i Dolnym Śląsku (101 zł). Najtańsze działki rekreacyjne znajdziemy w woj. lubuskim (42 zł) i podlaskim (45 zł). – W tym przypadku sugerowanie się średnimi cenami nie powinno być jakimkolwiek wyznacznikiem przy podejmowaniu decyzji o zakupie, ponieważ mamy do czynienia z dużą różnorodnością wystawianych do sprzedaży ofert. Czasem jest to po prostu kawałek nieogrodzonej parceli w pobliżu ciekawego krajobrazowo terenu, ale w ofercie jako działki rekreacyjne można znaleźć również domy, które dają możliwość całorocznego pobytu. Dlatego przekrój cenowy takich nieruchomości jest bardzo duży i działka o powierzchni 800 m kw. w zależności od zagospodarowania może kosztować 20 tys. zł jak i 10 razy tyle, mówi Marcin Jańczuk.

Działka działce nierówna

Istnieje też spora dysproporcja w cenach działek w obrębie jednego województwa, bo poza zagospodarowaniem samej działki duże znaczenie ma też mikrolokalizacja, co oznacza, że np. w pobliżu linii  brzegowej jeziora działka może być kilka razy droższa niż ta oddalona od niego o 1 km, a działki z szybkim dojazdem do dużych aglomeracji droższe od tych oddalonych o 2 godziny drogi do najbliższego dużego miasta. – Spora część działek rekreacyjnych jest mocno przeszacowana. Na sprzedaż często decydują się osoby, które ze względu na swój wiek nie są już w stanie gospodarować na działce. Ze względów sentymentalnych cena może odstawać od realiów rynkowych, a zainteresowanie klientów zdobywa dopiero po znacznej obniżce ceny, mówi Marcin Jańczuk. Jeżeli nabywca na zakup działki nie znajdzie się w okresie wiosenno-letnim, poza tym sezonem szanse na sprzedaż znacznie spadają. Rynek działek letniskowych w okresie jesienno-zimowym praktycznie zamiera, co widać choćby po znacznym spadku ogłoszeń w serwisach internetowych.

Ustawa o obrocie ziemią a działki letniskowe

Od 30 kwietnia nieoczekiwanym utrudnieniem dla osób poszukujących większych działek letniskowych stają się zapisy ustawy o obrocie ziemią. Wiele z działek określanych w ogłoszeniach jako letniskowe to nic więcej jak grunty rolne. Ustawa wprowadza ograniczenia przy ich zakupie. – Jeżeli zdecydujemy się na zakup działki rolnej i nie jesteśmy wg definicji ustawy rolnikiem, możemy nabyć grunt o powierzchni mniejszej niż 3000 m kw. Tak więc, jeżeli zainteresujemy się zakupem działki większej niż 3000 m kw., a grunty te będą oznaczone jako rolne, w świetle ustawy będzie to niemożliwe. Wyjątkiem są nieruchomości siedliskowe (np. istniejące gospodarstwa rolne z zabudowaniami) – ale też nie większe niż 5000 m kw., mówi Michał Rudnicki, dyrektor działu inwestycji w Metrohouse. Niestety znalezienie na rynku bogatej oferty działek rolnych o wielkości do 3000 m kw. może być trudne, ponieważ polskie prawo nie zezwala na podział gruntów rolnych na działki mniejsze niż 3000 m kw. – Na szczęście większość klientów poszukuje znacznie mniejszych działek, więc zapisy ustawy nie będą mieć znaczącego wpływu na obrót takimi gruntami, dodaje Michał Rudnicki.

KONTAKT / AUTOR
Marcin Jańczuk
Metrohouse
668 820 616
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.